10 fascynujących ciekawostek o Włoszech, które musisz poznać

10 fascynujących ciekawostek o Włoszech, które musisz poznać
Włochy to wspaniały kraj słynący z wyśmienitej kuchni, ekspresyjnego stylu życia, śródziemnomorskiego klimatu i niezliczonych skarbów kultury. To jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie. Jednak czy naprawdę znamy wszystkie sekrety tego fascynującego kraju na Półwyspie Apenińskim? Sprawdźmy to!

Włochy od wieków zadziwiają i inspirują ludzi na całym świecie. Jesteś jednym z nich? Ich wpływ na rozwój cywilizacji jest nie do przecenienia, obejmując sztukę, naukę, filozofię i wiele innych dziedzin. To tutaj narodziły się idee, które zmieniły bieg historii i ukształtowały współczesny świat. Dziś Włochy przyciągają miliony turystów. Oferują bogactwo historii i niepowtarzalną atmosferę. Poniższe ciekawostki pomogą zrozumieć Ci, dlaczego ten śródziemnomorski kraj niezmiennie zachwyca i zaskakuje, będąc jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na mapie świata. Mamy nadzieję, że znajdziesz tu informację, która Cię zaskoczy.

Geografia i lokalizacja

1. Włochy – kraj na obcasie

1. Włochy - kraj na obcasie

Włochy to modny but na mapie Europy👠. Kształt Półwyspu Apenińskiego przypomina elegancki but na obcasie, z Sycylią u stóp niczym piłka gotowa do kopnięcia. Ten niespotykany kształt sprawia, że Włochy są łatwe do rozpoznania na mapie świata. Szerokość kraju waha się od 130 do 250 km, co oznacza, że nigdzie we Włoszech nie jesteś dalej niż 75 km od morza. Włochy leżą w idealnym miejscu na globie prawda?

2. Turystyczny magnes Europy

Co sekundę ktoś na świecie pakuje walizkę, by odwiedzić Włochy! Każdego roku ponad 65 milionów turystów przybywa do Bel Paese, czyli “Pięknego Kraju”. Tą uroczą nazwą posługują się sami Włosi. Co przyciąga tłumy? Może to aromaty włoskiej kuchni? A może to urok historycznych miast jak Rzym, Florencja czy Wenecja? Albo może to słynna włoska gościnność i styl życia? Prawdopodobnie wszystko po trochu! Nic dziwnego, że Włosi są mistrzami w radzeniu sobie z tłumami turystów – w końcu mają w tym wielowiekową praktykę!

Język, kultura i tradycje

3. Pinokio – drewniany chłopiec, który podbił świat

3. Pinokio – drewniany chłopiec, który podbił świat

Kto by pomyślał, że mały drewniany chłopiec z wydłużającym się nosem stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Włoch? Pinokio, stworzony przez florenckiego pisarza Carlo Collodiego w 1883 roku, to prawdziwy włoski ambasador kultury. Wzruszająca historia o kukiełce, która marzy o zostaniu prawdziwym chłopcem, została przetłumaczona na uwaga… ponad 260 języków!

We Włoszech możesz znaleźć parki tematyczne, muzea i niezliczone pamiątki poświęcone temu małemu drewnianemu bohaterowi. Ciekawe, czy Gepetto, stolarz, który stworzył Pinokia, kiedykolwiek przypuszczał, że jego dzieło stanie się światowym fenomenem? Jedno jest pewne – historia Pinokia udowadnia, że włoska kreatywność nie zna granic, nawet jeśli chodzi o ożywianie kawałków drewna!

4. Święci patroni – niebiańscy opiekunowie każdego zakątka Włoch

4. Święci patroni - niebiańscy opiekunowie każdego zakątka Włoch

Święci kojarzą Ci się z obrazami i witrażami w kościołach? We Włoszech to znamienitości każdego miasta i wioski. Każda miejscowość ma swojego niebiańskiego opiekuna, stróża.

Na przykład Święty Antoni pilnuje osiołków w Accumoli, podczas gdy święty Zeno dba o wędkarzy w Weronie. A w Neapolu? Tam świętego Januarego traktują jak członka rodziny – jego krew podobno się upłynnia trzy razy w roku, wywołując w całym mieście uroczystości i festiwale z pysznymi potrawami, kolorowymi paradami i muzyką rozbrzmiewającą na ulicach. A wszystko to na cześć świętego patrona.

Pozostajemy w temacie duchowym. Boże Narodzenie już blisko. Koniecznie przeczytaj: Boże Narodzenie we Włoszech. Tradycje, potrawy i niezapomniane chwile.

5. “Dolce far niente” – słodkie nicnierobienie po włosku

“Dolce far niente” to cała filozofia życia. Dosłownie oznacza “słodkie nicnierobienie”, ale to o wiele więcej niż zwykłe leniuchowanie. To sztuka cieszenia się chwilą, delektowania się życiem bez pośpiechu i stresu. Wyobraź sobie, że siedzisz w kawiarni, popijając espresso i obserwując świat dookoła. To właśnie esencja “dolce far niente”.

Włoskie ulice przepełnione są kawiarenkami, a mieszkańcy opanowali sztukę nicnierobienia do perfekcji, traktując ją niemal jak narodowy sport. Nie myl tego z lenistwem i próżnością. O nie! To świadomy wybór, by zwolnić i docenić proste przyjemności życia. Niektórzy naukowcy twierdzą, że ta praktyka może być tajemnicą długowieczności Włochów. Może faktycznie warto się nad tym zastanowić🤔.

Kuchnia i gastronomia

6. Pasta – więcej niż makaron

6. Pasta - więcej niż makaron

Belle Parole nie boimy się tego powiedzić – pasta we Włoszech to narodowa obsesja! Z ponad 350 rodzajami makaronów, Włosi mają więcej kształtów, rodzajów i sposobów przygotowania pasty, niż niektóre kraje mają słów w swoim języku. Każdy region ma swojego ulubieńca. Od długich spaghetti po skręcone fusilli, każdy kształt ma swoje przeznaczenie i idealny sos. Istnieje nawet pasta w kształcie krawata👔? Nazywa się farfalle i jest dowodem na to, że Włosi potrafią połączyć modę z jedzeniem.

A co z zasadami jedzenia pasty np. z sosem pomidorowym? O tak, są zasady! Pierwsza i najważniejsza: NIGDY NIE ŁAM SPAGHETTI PRZED GOTOWANIEM! Musieliśmy to napisać dużymi literami, bo to naprawdę poważna sprawa. To obraza dla włoskiej babci. I jeszcze pamiętaj, o jednym: prawdziwy Włoch nigdy nie je spaghetti z łyżką. Takie praktyki są widoczne tylko u turystów.

“Sei un pastasciutta!” (jesteś makaronem), co oznacza, że jesteś dobrym człowiekiem. Czyż to nie cudowne, że można wyrazić sympatię poprzez odniesienie do jedzenia?

7. Winne imperium

Jako największy producent wina na świecie, Włochy zalewają glob strumieniami Chianti, Prosecco i Barolo. W 2022 roku wyprodukowano tu aż 50 milionów hektolitrów wina. To wystarczy, by napełnić 6,7 miliarda butelek!

Włoskie wino to sztuka z wielowiekową tradycją. Włochy mają ponad 350 oficjalnie uznanych odmian winogron. We Włoszech wino to towarzysz posiłku, temat rozmowy i powód do świętowania. Więc następnym razem, gdy będziesz wznosić toast kieliszkiem Prosecco, pamiętaj – pijesz kawałek bogatej historii i kultury!

8. Pizza – od potrawy dla biednych po światowy rarytas

8. Pizza - od potrawy dla biednych po światowy rarytas

Pizza, pierwotnie potrawa biedaków z Neapolu, stała się globalnym fenomenem kulinarnym. Ale uwaga! Oryginalna włoska pizza to nie to samo, co widujemy w lodówkach w sieciówkach. Tradycyjna pizza neapolitańska ma certyfikat UNESCO i to chyba jedyne danie fast food pod ochroną międzynarodową.

Prawdziwa margherita powstała w 1889 roku na cześć królowej Małgorzaty Sabaudzkiej, a jej kolory, a więc czerwony (pomidory), biały (mozzarella) i zielony (bazylia) odzwierciedlają barwy włoskiej flagi. W Neapolu istnieje nawet stowarzyszenie, które certyfikuje autentyczne pizzerie.

To już koniec naszych ciekawostek w tematyce kulinarnej, ale zaraz, zaraz mamy jeszcze coś extra! Sprawdź jeden z naszych smakowitych artykułów: Kuchnia włoska | Belle Parole.

Historia i zabytki

9. Uniwersytet w Bolonii – kolebka europejskiej edukacji

9. Uniwersytet w Bolonii - kolebka europejskiej edukacji
Źródło

Uniwersytet w Bolonii, założony w 1088 roku, to najstarsza nieprzerwanie działająca uczelnia, która bez wątpienia przyczyniła się do rozwoju Europy w dziedzinie nauk. To istny wehikuł czasu przenoszący nas do średniowiecza (tyle, że z dostępem do Wi-Fi😅). Wśród absolwentów znajdziemy takie sławy jak Dante Alighieri, Mikołaj Kopernik czy Umberto Eco. Jeśli wiec szukasz najstarszych uniwersytetów we Włoszech, to koniecznie zapisz to miejsce.

Studenci do dziś noszą tradycyjne czerwone togi podczas ceremonii, wyglądając jak armia kardynałów. Wiele osób nie wie, że to właśnie tutaj narodziło się pojęcie “uniwersytet” jako wspólnoty studentów i nauczycieli.

10. Opera – włoski dar dla świata muzyki

Opera to włoski wynalazek, który podbił świata sceny. Bez wątpienia odcisnęła silne piętno kulturowe na tym kraju. Narodzona we Florencji pod koniec XVI wieku, jest połączeniem muzyki, teatru i dramatu. Pełna emocji, namiętności i wysokich C. Włoskie opery, takie jak “La Traviata” czy “Madame Butterfly”, są znane na całym świecie, a La Scala w Mediolanie to prawdziwa mekka dla miłośników tego gatunku. Co ciekawe, niektóre arie operowe są tak trudne, że śpiewacy przygotowują się do nich latami.

Warto też zauważyć, że włoskie słowa kończą się samogłoskami (w większości), a to nadaje językowi melodyjne brzmienie. Ta cecha włoskiego języka przyczyniła się do jego popularności w muzyce, szczególnie w operze.

Myślisz, że opera jest nudna? Koniecznie przeczytaj jeden z naszych artykułów: Najpiękniejsza opera włoska – esencja sztuki włoskiej. Po tym tekście rozkochasz się w operze. Gwarantujemy!

Chcesz nauczyć się włoskiego?

Mamy nadzieję, że podobały Ci się ciekawostki o Włoszech, ale to zdecydowanie za mało. Przyjdź do nas po więcej wiedzy i fascynujących informacji! Z Belle Parole marzenia o swobodnej rozmowie z rodowitymi Włochami przy pysznej caffè macchiato mogą stać się rzeczywistością. Stolica Włoch leży przed Tobą otworem. Czas przygotować się na podbój Italii!

Prowadzone przez Włochów i native speakerów zajęcia w języku włoskim to gwarancja autentycznego włoskiego doświadczenia. W małych maksymalnie 5-osobowych grupach każdy uczeń otrzymuje indywidualną uwagę i wsparcie. Dla nas nie ma znaczenia, czy dopiero zaczynasz naukę z włoskim, czy chcesz szlifować już posiadane umiejętności. W Belle Parole mamy kurs idealnie dopasowany do potrzeb każdego ucznia.

Skontaktuj się z nami i rozpocznij swoją włoską przygodę w najlepszej w Polsce Szkole Języka Włoskiego Belle Parole. Język włoski jest dla Ciebie!