Życie toczy się teraz znacznie szybciej i dynamiczniej niż dwie dekady temu. Mamy więcej możliwości aniżeli nasi dziadkowie czy rodzice, ale… doba się nie wydłużyła. Popularny jest multitasking, czyli efektywne spędzanie czasu poprzez wykonywanie kilku rzeczy jednocześnie. Podcasty to idealna odpowiedź na te potrzeby społeczeństwa. Internetowe słuchowiska wybiera się często jako tło do drugiej czynności, np. podróży samochodem, sprzątania, działań kreatywnych. Są również świetnym narzędziem do nauki języków obcych. Poznaj 10 najlepszych podcastów we Włoszech – gwarantujemy Ci, że nie pożałujesz!
Dlaczego warto słuchać podcastów?

Wielu ludziom nauka języka włoskiego kojarzy się zapewne z przesiadywaniem w książkach, kuciem słówek na pamięć, napiętą atmosferą w sali lekcyjnej… To błąd! Nieinteraktywny, nudny sposób nauki jakiegokolwiek języka obcego idzie w zapomnienie – lektorzy z Belle Parole potwierdzają, że słownictwo to nie wszystko. Podkreślają, iż „mówienie” jest najważniejsze, a zaraz za nim plasuje się „słuchanie” i polecają zapoznać się z włoskimi podcastami, traktując to jako dodatek do kursów języka włoskiego.
Słuchanie podcastów a nauka o Włoszech

Włoskie podcasty to drogowskazy, które pomagają nie tylko nauczyć się języka włoskiego, ale i poznać kulturę, kwestie ekonomiczno-socjologiczno-polityczne we Włoszech.
Większość słuchowisk jest darmowa, co czyni je atrakcyjną alternatywą dla płatnych kursów. Najczęściej znajdziemy je na platformach streamingowych. Na bieżąco zaglądaj na: Spotify, YouTube czy Apple Podcasts.

Chcesz uczyć się języka włoskiego z Włochami mówiącymi po polsku?
Słuchanie podcastów a multitasking
Podcasty pomagają rozwinąć swoje umiejętności językowe w sposób przystępny i przyjemny – niezależnie od poziomu zaawansowania czy typu zainteresowań związanych nieodłącznie z Tobą, każdy znajdzie coś dla siebie. Słuchanie tych nagrań można łatwo wpleść w codzienne czynności, np. jazdę komunikacją miejską, czekanie w kolejce do lekarza, sprzątanie mieszkania, poranny jogging. Taki multitasking to maksymalne wykorzystanie czasu.
Najlepsze włoskie podcasty dla początkujących

News in Slow Italian
poziom – od A2
„News in Slow Italian” porusza aktualne wiadomości z Włoch, prezentując je w zwolnionym tempie i przekazując prostym językiem – dzięki temu nawet początkujący kursant będzie w stanie łatwiej zrozumieć słownictwo i gramatykę języka włoskiego, a także poznać lepiej kulturę, historię, ciekawe włoskie miejsca i bieżące wydarzenia znad Półwyspu Apenińskiego.
Coffee Break Italian to Go
poziom – od A2
„Coffee Break Italian To Go” to jeden z najchętniej ocenianych podcastów, powiązanych z językiem włoskim. Podoba się szczególnie laikom, którzy dopiero raczkują w sferze nauki języka włoskiego. Każdy odcinek jest prowadzony przystępnie. Jeśli znasz dopiero podstawy języka włoskiego, zacznij słuchać podcast od początku, nie zaczynaj w połowie i od niedopasowanej grupy poziomowej – z każdym odcinkiem język podcastera staje się coraz bardziej zaawansowany.
Italian Stories in Italian, czyli ciekawe historie è divertente
poziom – od A2
„Italian Stories in Italian” to wyjątkowy podcast, pełen dziecięcej magii, uczucia nostalgii.
Słuchając kolejnych odcinków „Italian Stories in Italian” ma się wrażenie, że przekazywane w nich opowieści to bajki. Te fascynujące, ciekawe, często zabawne opowiadania (historie è divertente), skupiają się przede wszystkim na włoskiej kulturze, sztuce i historii. Niezbędna jest zatem podstawowa znajomość języka – przynajmniej na poziomie A2.
Pensieri e Parole
poziom – od A2/B1
Kolejny podcast, którego twórczyni ma piękny, kojący, ciepły głos, przy którym automatycznie ciało się relaksuje. Tematy, które są poruszane w „Pensieri e Parole” są bardzo ciekawe: o kulturze Italii, ważnych postaciach w jej historii, kulinariach, sztuce, literaturze itd. Do każdego odcinka podcastu dołączono transkrypcję. Przykładowo: jedna z serii w podcaście została oparta na alfabecie (każda literka daje pretekst do opowieści o jakimś zjawisku powiązanym bezpośrednio z Italią, np. T come Tiramisu, L come Leonardo).

Zapisz się na zajęcia z native speakerami w Belle Parole!
Learn Italian with Lucrezia
poziom – od A2/B1
Podcast „Learn Italian with Lucrezia” również może się poszczycić autorką o kojącym, przyjemnym, ciepłym głosie. Lucrezia mówi powoli i wyraźnie, dzięki czemu łatwo zrozumieć treści, które ona przekazuje.
W podcaście również poruszane są tematy związane z kulturą i tradycjami we Włoszech (np. Festiwal w Sanremo), a także różne językoznawcze analizy i dywagacje (krótkie i konkretne odcinki poświęcone popularnym dylematom gramatycznym i nietypowemu słownictwu). Jej podcasty są także pełne skutecznych porad i przydatnych zwrotów na daną sytuację.
Italiano con Amore
poziom – od A2/B1
Najlepsze włoskie podcasty to takie, których się przyjemnie słucha, a ich autorzy mogą być dumni z nienagannego akcentu i dykcji. Taki też jest „Italiano con Amore”, składający się z krótkich odcinków dotyczących jakiegoś zjawiska czy wydarzenia – a później, na podstawie swoich doświadczeń i spostrzeżeń, podcaster przekaże różne niuanse językowe i przydatne wyrażenia z języka potocznego, np. powiedzenia ze słowem chleb.
Najlepsze włoskie podcasty – poziom średniozaawansowany

Podcast Italiano
poziom – od B1
„Podcast Italiano” uderza już w wyższy poziom niż A2, bo treści dla osób o lepszej znajomości języka włoskiego mogą się dowiedzieć więcej niestandardowych informacji niż te, które są oczywiste i łatwe do odnalezienia w sieci. Jednocześnie wciąż są też odcinki dla laików – zaleta to podział podcastu na poziomy i dołączenie transkrypcji. Odcinki są dość długie i zróżnicowane tematycznie, w trakcie których poruszane są tematy gramatyczne i kulturowe.
Finistre sull’Arte
poziom – od B1/B2
Podcast „Finistre sull’Arte” to gratka dla pasjonatów sztuki, którzy cenią Italię za doznania artystyczne i na tym skupia się ich nauka (słownictwo branżowe, czyli dotyczące szeroko pojętej sztuki). Odcinki są dosyć długie i ciekawe, naszpikowane wiedzą z historii sztuki oraz ciekawostkami o artystach, ich życiu.
Di wine taste
poziom – od B1/B2
„Di wine taste” to ciekawy podcast dla winiarzy i koneserów luksusowych trunków alkoholowych. Słuchacz poznaje historię, kompozycję smakową poszczególnych win z Italii, a także lokalizację, w której można nabyć dane lokalne wino, czy wskazówki, jak odnaleźć limitowane wersje trunków, do kogo zagadać, jak smakować włoską kuchnię z danym winem itd.
Pillole di Business
poziom – od B2
„Pillole di Business” to podcast związany z rozwojem osobistym i marketingiem. Tutaj twórca nie daje Ci forów. Jako że jest to poziom średniozaawansowany (lub wyżej), to nie zwraca już uwagi na powolną, wyraźną wymowę. Mówi szybko, używa naturalnego języka mówionego. Ten podcast to kopalnia wiedzy psychologiczno-marketingowej.
Polski podcast o Włoszech

Wszystkie wymienione podcasty były skierowane do widowni międzynarodowej – większość z nich wymaga też umiejętnego porozumiewania się po angielsku. Jeśli uważasz, że takie audycje to dla Ciebie zbyt trudne regiony i potrzebujesz czegoś po polsku, mamy jedną propozycję.
Due Cappucci – Podcast o Włoszech
Polecamy podcast grupki młodych Polaków, mieszkających w różnych zakątkach świata, którzy są zafascynowani Italią. Wyrósł on z bloga DueCappucci podróżować pociągiem, a zwie się „É divertente – Podcast o Włoszech”. W każdym odcinku zaprezentowane są ciekawe historie o Italii, pełne różnych emocji, wywiady i rozmowy.

Chcesz się nauczyć języka włoskiego?
Chcesz poznać więcej ciekawostek na temat Włoch?
Włoskie podcasty mogą pomóc w nauce języka włoskiego i zrozumieniu włoskiego stylu życia.
Szkoła języka włoskiego Belle Parole to miejsce otwarte na nieszablonowe rozwiązania. Nasi lektorzy i native speakerzy zachęcają do sięgnięcia po włoskie podcasty. Internetowe słuchowiska będą stanowić świetne uzupełnienie dla tradycyjnych zajęć w szkole, czyli:
- grupowy kurs języka włoskiego,
- indywidualny kurs języka włoskiego,
- wakacyjny kurs języka włoskiego,
- kurs języka włoskiego dla par,
- i inne…
Jeśli chcesz odkryć wszystko, co czeka Cię we Włoszech, zapraszamy do kontaktu! I pamiętaj, że słuchanie podcastów w obcym języku ma być frajdą i przyjemnością, a nie smutnym obowiązkiem. Buon ascolto!