Język włoski uchodzi za dość prosty do przyswojenia, i to nawet samodzielnie: przynajmniej na początkowych poziomach zaawansowania. Chcesz nauczyć się perfekcyjnej wymowy? Tutaj rodzi się problem: samemu jest to niemożliwe. Pozwól sobie wyjść ze sfery komfortu i rozpocznij naukę włoskiego z native speakerem (madrelingua). Rodowity Włoch, czyli osoba z pięknym akcentem i idealną wymową, nauczy Cię różnych metod i technik, da wiele wskazówek, rozjaśni wątpliwości. Jak mówić po włosku jak native speaker?

Chcesz uczyć się języka włoskiego z Włochami mówiącymi po polsku?
Dlaczego warto nauczyć się języka włoskiego?

Język włoski kojarzy się z kulturą wysoką, ponadczasową sztuką oraz wyśmienitą kuchnią – czyli tym, co definiuje Italię jako kraj. Jakie są najpopularniejsze powody do nauki języka włoskiego?
- Znajomość języka włoskiego znacznie zwiększa szanse na zatrudnienie w prestiżowej, zagranicznej korporacji i wyróżnienie się z tłumu potencjalnych kandydatów, którzy startują na dane stanowisko.
- Możliwość przeprowadzki do Italii (np. na studia) wymaga nauczenia się włoskiego, chociaż w stopniu podstawowym, np. bez jego znajomości trudniej będzie załatwić sprawy urzędowe.
- Jeśli planujesz podróż do Włoch, przyda Ci się choć podstawowa znajomość języka włoskiego. Wtedy na pewno wzrośnie Twoje pewność siebie.
- Miłośnicy sztuki (np. architektury, malarstwa, kina) uczą się języka włoskiego, by móc lepiej zrozumieć znaczenie i przekaz dzieł mistrzów z Półwyspu Apenińskiego.
- Bycie dwujęzycznym lub poliglotą łączy się z pracą mózgu. Takie osoby mają lepiej rozbudowaną substancję szarą w mózgu – warto ćwiczyć swój mózg, niezależnie od wieku.
Potrzebujesz pomocy w nauce języka włoskiego?

Marzysz o tym, by zostać poliglotą? Szkoła języka włoskiego Belle Parole to Twoja szansa na realizację tego pragnienia! Działamy w Warszawie i Trójmieście. Możemy pochwalić się wykwalifikowaną kadrą lektorów i native speakerów.
Znajdziesz u nas wiele kursów, na wszystkich stopniach zaawansowania. Tworzymy grupy, które liczą maksymalnie 5 osób. Każdy uczeń zostaje przydzielony do grupy, w której wszyscy kursanci mają jednakowy poziom znajomości włoskiego. Kameralna, rodzinna atmosfera i brak faworyzowania sprzyjają przyjemnej nauce.
Naukę z Belle Parole rozpoczniesz w dowolnym momencie – to wyróżnia nas na tle wielu szkół językowych. Oto kilka propozycji od nas:
Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do przejrzenia całej oferty Belle Parole. Jeśli jesteś zainteresowany nauką, ale coś Ci nie pasuje w prezentowanych kursach, skontaktuj się z nami – pomożemy Ci dopasować rodzaj zajęć do Twoich potrzeb i poziomu umiejętności językowych.
Podstawy języka włoskiego

Zrozumienie i opanowanie podstawowych zwrotów po włosku to pierwszy krok, który musisz wykonać, by nawiązać kontakt z Włochami w ich lokalnym środowisku. Przygoda z nauką nowego języka rozpoczyna się od takich podstaw. Codziennie ucz się nowych słówek – bardziej efektywne będzie poznanie pięciu słów na dzień, aniżeli „zrywy”, kiedy uczysz się kilkudziesięciu wyrażeń na jakiś czas. Regularna nauka: to klucz do sukcesu.
Słownik języka włoskiego
W odnalezieniu nieznanych słówek po włosku pomoże klasyczne rozwiązanie, czyli słownik języka włoskiego. Wersja papierowa czy elektroniczna? Obie są dobre! Nasi kursanci przyznają, że taka niepozorna książeczka pomogła im wielokrotnie podczas podróży do Italii. Dlaczego?
Wyższość słownika papierowego nad elektronicznym tkwi w… uzależnieniu tego drugiego od dostępności Internetu. Na górzystych terenach nie ma tak dobrego zasięgu jak w bardziej cywilizowanych rejonach. Innym problemem może być rozładowany telefon – jak na złość, akurat wtedy, kiedy potrzebujesz go najbardziej. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa lepiej mieć pod ręką tradycyjny słownik papierowy.
A teraz rozpocznij swoją przygodę z językiem włoskim, poznając najważniejsze zwroty. Usiądź wygodnie i… Zacznijmy!

Podstawowe zwroty po włosku
Naukę języka włoskiego rozpoczniemy od podstawowych wyrażeń.
- Cześć (nieformalne)! – Ciao!
- Cześć (półformalne)! – Salve!
- Dzień dobry! – Buongiorno!
- Dzień dobry (po południu). / Dobry wieczór! – Buonasera!
- Dobranoc. – Buonanotte.
- Do widzenia. – Arrivederci.
- Do zobaczenia! – Ci vediamo!
- Do zobaczenia wkrótce! – A presto!
Zwroty grzecznościowe po włosku
Pamiętasz trzy magiczne słowa? Ich znajomość po włosku świadczy o Twojej kulturze osobistej.
- Dziękuję. – Grazie.
- Dziękuję (bardzo). – Molte Grazie. / Grazie tante. / Grazie mille.
- Przykro mi. – Mi dispiace.
- Przepraszam (gdy chcę przejść). – Permesso.
- Przepraszam (nieformalnie). – Scusa.
- Przepraszam (formalnie). – Scusi.
- Proszę. – Prego / Per favore.
Prego powiemy, gdy ustępujemy komuś miejsca, podajemy coś komuś (jakiś przedmiot) bądź – po prostu – odpowiadając na „dziękuję”. Gdy prosimy o coś, mówimy Per favore (dosł. „Poproszę”).
Zwroty do rozmowy o swoim samopoczuciu
- Jak się masz? – Come stai?
- Jak się Pan/Pani ma? – Come sta?
- Dobrze, dziękuję. A ty? – Bene, grazie. E tu?
- Ja też mam się świetnie. – Anch’io sto benissimo.
- Wszystko dobrze. – Tutto bene.
- Czuję się źle. – Sto male.
- Tak sobie. – Così così.
- Tak. / Nie. – Sì. / No.
- Nie wiem. – Non lo so.
- (Nie) rozumiem. – (Non) capisco.
Zwroty do przedstawienia się (pierwsza rozmowa)
- Jak się nazywasz? – Come ti chiami?
- Nazywam się… – Mi chiamo…
- Miło mi. – Piacere. / Molto lieto.
- Miło Cię poznać. – Piacere di conoscerti.
- Jak się mówi … po włosku? – Come si dice … in italiano?
- Co znaczy…? – Che cosa significa…?
- Nie, nie jestem Włochem, jestem Polakiem. / Nie, nie jestem Włoszką, jestem Polką. – No, non sono italiano, sono polacco. / No, non sono italiana, sono polacca.
Zwroty przed posiłkiem
- Smacznego! – Buon appetito!
- Zdrowie! (wznosząc toast) – Cin cin!, cincìn!
- Na zdrowie! (gdy ktoś kichnie) – Salute!
Gramatyka języka włoskiego

Gramatyka to fundament każdego języka – również włoskiego. Język włoski z początku może wydawać się prosty – przynajmniej do poziomu A2/B1. Później wszystko się komplikuje – właśnie z powodu gramatyki, która jest bardzo bogata i złożona.
Naukę gramatyki włoskiej zaczynamy od podstaw: rzeczowników, czasowników i przymiotników.
Rzeczowniki w języku włoskim
Rzeczowniki włoskie są podzielone na rodzaje: męski i żeński, np. ragazzo – chłopiec i ragazza – dziewczyna. Mogą być tworzone w liczbie pojedynczej i mnogiej (libro – libri).
W języku włoskim rodzajniki muszą zgadzać się z rodzajem i liczbą rzeczownika, np. il libro, la ragazza.
Czasowniki włoskie
Czasowniki podlegają odmianie (koniugacji) przez osoby, liczby, czasy i tryby. Dzielą się na trzy grupy, z różnymi końcówkami: -are/ -ere / -ire. Większość czasowników w języku włoskim ma regularną odmianę. Czasowniki nieregularne i ich koniugację trzeba zapamiętać, np. essere, avere.
Przymiotniki i przysłówki we włoskim
Przymiotniki i przysłówki muszą zgadzać się w rodzaju i liczbie z opisywanymi rzeczownikami, np. un libro interessante i due libri interessanti. Mogą być również stopniowane (w języku włoskim są aż dwa stopnie najwyższe).
Składnia zdań w języku włoskim
Składnia włoskiego jest stosunkowo prosta.
Szyk zdania w języku włoskim
Szyk zdania wygląda tak: podmiot, orzeczenie, dopełnienie. Może się on jednak zmieniać – w zależności od akcentu i kontekstu.
Przeczenia w języku włoskim
Zdania przeczące tworzy się zazwyczaj przez dodanie „non” przed czasownikiem, np. Io non mangio (Ja nie jem). Jest też krótka forma zaprzeczenia, czyli „no”. Aby maksymalnie podkreślić dane przeczenie, „non” i „no” mogą być użyte obok siebie, np. „no, non sono arrabbiata”.
Pytania w języku włoskim
Tworzenie pytań w języku włoskim zależy od intonacji bądź dodania zaimka pytającego, np. „chi” (kto), „che cosa” (co), „quando” (kiedy), „come” (jak), „dove” (gdzie), „perché” (dlaczego),
Regionalne warianty
Na gramatykę włoską duży wpływ mają dialekty i regionalne odmiany tego języka – a są ich setki (niektórzy językoznawcy języka włoskiego uważają nawet, że jest nawet 1000 dialektów!). Różnią się one gramatyką i słownictwem. Mogą wpływać na sposób tworzenia zdań, np. w niektórych regionach używa się innego szyku zdania lub odmiennych form czasowników.
Nauka języka włoskiego

Każdy ma swój sposób nauki języka obcego – przyjemny, skuteczny, zindywidualizowany. Samodzielne uczenie się nie jest jednak tak efektywne, jak współpraca z doświadczonymi lektorami.
Czego możesz oczekiwać po współpracy z native speakerem?
Współpraca z native speakerami to:
- umiejętność mówienia z (prawie) naturalnym akcentem,
- poznanie i zrozumienie naturalnego, żywego języka włoskiego – od rodowitego Włocha/Włoszki, który wyrósł w kulturze Italii,
- poznanie aktualnego, współczesnego języka włoskiego, jakiego używa się potocznie; bez przestarzałych konstrukcji gramatycznych z podręczników i testów językowych,
- poznanie różnych włoskich gestów, które czasem wyrażają i komunikują więcej niż najbardziej elokwentne wyrażenia,
- poznanie zwyczajów i kultury Włoch z pierwszej ręki, od podszewki.
Jak znaleźć dobrego native speakera?
Znalezienie native speakera, który ma również duże doświadczenie w nauczaniu, nie jest trudne. Zgłoś się do profesjonalnej szkoły językowej i dowiedz się jak mówić po włosku jak native speaker! Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze takiej placówki?
- Systematyczne i kompleksowe podejście do nauki języka (gramatyka, słownictwo, wymowa oraz umiejętności komunikacyjne), połączone z opowieściami o kulturze, zwyczajach i historii Włoch.
- Możliwość zajęć zarówno w grupie, jak i indywidualnych, stacjonarnych oraz online.
- Bieżąca współpraca z native speakerami daje natychmiastową informację zwrotną na temat błędów i ich korektę.
- Lektorzy otwarci na dialog z kursantami, a nie suche przekazywanie informacji, są gotowi na pytania i odpowiedzi. Dobra relacja i komunikacja z uczniem to podstawa.
- Nieszablonowe metody nauczania, np. nauka mówienia w różnych sytuacjach, odgrywanie scenek.
- Dodatkowe materiały edukacyjne – ceniona szkoła języka włoskiego Belle Parole udostępnia kursantom takie materiały za darmo; są w cenie kursu.
- Interaktywne ćwiczenia (np. quizy, rebusy, fragmenty filmów czy podcastów), przygotowywane przez lektora.
Ćwiczenia z wymowy

Prawidłowa wymowa pozwala efektywnie się komunikować i lepiej rozumieć rozmówcę. Ćwiczenia z mówienia na grupowym lub indywidualnym kursie języka włoskiego to podstawa – najskuteczniejszą metodą nauczania jest właśnie nauka przez działanie. Jakie ćwiczenia możesz wykonywać?
- Mów do siebie, do wyimaginowanego lub prawdziwego przyjaciela, do partnera językowego.
- Twórz w głowie różne przykładowe scenki i scenariusze – nie muszą być realne, daj się ponieść wyobraźni!
- Dużo mów na lekcjach – wykorzystaj ten moment, że jesteś na grupowym kursie języka włoskiego, i wypowiadaj się w obcym języku; pozwól, by native speaker Cię poprawiał, dawał rady i wskazówki – z nim nauka mówienia będzie prostsza.
- Poćwicz wymowę i akcent najczęściej przez Ciebie używanych zdań w miejscach, do których będziesz się często wybierać, np. krótka konwersacja w piekarni czy banku.
- Mów, nawet jeśli masz mały zasób słów lub Twój akcent nie zachwyca. Wymagaj od siebie, by wykorzystać to, czego się dotychczas nauczyłeś.

Wymowa w języku włoskim
Chcesz wiedzieć jak mówić po włosku jak native speaker? Niektórzy językoznawcy podkreślają, że niemal 80% włoskiego pisze się tak, jak się czyta, jednak istnieje kilka niuansów, które mogą zmodyfikować słowo i sprawić, że stanie się niezrozumiałe dla Włocha lub powstanie tzw. false friend, który może ośmieszyć Cię w oczach mieszkańca Italii. Przykładowe „haczyki” w wymowie to:
- litera „h” – niema,
- litera „g” – można wymówić na dwa sposoby, jako „dż” lub „g”,
- litera „s” – można przeczytać jako „z” lub jako „s”,
- litera „z” – można przeczytać jako „c” lub jako „dz”,
- litera „c” – możemy wymówić na dwa sposoby, jako „k” lub jak „cz”,
- „che” i „chi” – przeczytamy jako „ke” i „ki”,
- „sce” i „sci” – przeczytamy jako „sze” i „szi”,
- „qu” – czytamy jako „kł”,
- „gn” – czytamy miękko jak polskie „ń”.
Motywacja i rutyna

Utrzymanie motywacji w nauce języka włoskiego to podstawa. Będą zdarzały się przecież momenty słabości, kiedy będziesz czuć bezsens tego, co robisz. Jak zachować zapał i entuzjazm do nauki języka włoskiego?
- Ustal jasne cele – konkretne, osiągalne cele są kluczowe, by utrzymać motywację. Mogą być one krótkoterminowe (np. nauczenie się 5 nowych słówek dziennie) i długoterminowe (np. zdanie certyfikatu językowego na poziom B1).
- Otaczaj się kulturą i językiem włoskim na co dzień, tj. muzyka, filmy, seriale, książki, czasopisma, audycje radiowe, podcasty itd.
- Znajdź partnera językowego (do konwersacji) – wzajemne wsparcie i zdrowa rywalizacja z kimś, kto jest na identycznym poziomie językowym, co Ty, pomoże utrzymać motywację. Ponadto pojawi się możliwość przećwiczenia nowego materiału z kimś innym.
- Ucz się w grupie – np. na grupowym kursie języka włoskiego. Wspólne zajęcia to źródło wsparcia, inspiracji oraz możliwość poznania nowych osób, z którymi łączyć Cię będzie wspólna pasja.
- Stwórz harmonogram nauki, uwzględniający codzienne sesje uczenia się (może być nawet 15-30 minut dziennie, byle było regularnie). Trzymaj się ściśle planu.
- Bądź wyrozumiały i cierpliwy dla siebie – nie katuj się za niepowodzenia i nie zrażaj się trudnościami. Nauka języka włoskiego to proces, który wymaga czasu i wysiłku.
Chcesz nauczyć się języka włoskiego?
Jak mówić po włosku jak native speaker? Musisz znaleźć takiego rodowitego Włocha, który ma jednocześnie doświadczenie pedagogiczne, jako nauczyciel języka włoskiego. Zapraszamy do Belle Parole – szkoły językowej, która wyróżnia się na tle innych placówek tego typu. Czym? Swoją atmosferą oraz metodami nauczania.
Oferujemy zajęcia indywidualne, dwuosobowe oraz w małych grupach (maksymalnie 5 osób) – nie zgadzamy się na większe grupy, ponieważ wtedy istniałoby zagrożenie, że któryś z kursantów nie uzyskałby należytej uwagi lektora, co przedłożyłoby się na jego wyniki. My chcemy, aby każdy uczeń miał zapewnione indywidualne podejście.
Jesteś zainteresowany? Skontaktuj się z nami! Chętnie przyjmiemy Cię do grona naszej „belle-parolowej” rodziny!