Włoski to język melodyjny, piękny i ekspresyjny. To także bogate słownictwo i wiele praktycznych zwrotów, których trzeba nauczyć się na pamięć. Nazwy miesięcy to przykład wiedzy, którą musisz przyswoić już na początku nauki języka włoskiego. Pamiętaj, że nauka miesięcy nie ogranicza się jedynie do opanowania 12 słów. Za tymi nazwami bowiem stoi wiele ciekawostek kulturowych i historycznych Włoch.
Miesiąc po włosku
Cały ten artykuł kryje w sobie jedno, najważniejsze słowo – il mese (miesiąc). Liczba mnoga to i mesi (miesiące). A oto kilka przykładów:
Nei prossimi mesi andrò in vacanza in Italia – W najbliższych miesiącach pojadę na wakacje do Włoch.
Questo mese ho molti impegni di lavoro – W tym miesiącu mam wiele zobowiązań zawodowych.
I mesi estivi sono giugno, luglio e agosto – Miesiące letnie to czerwiec, lipiec i sierpień.
Tra due mesi sarà Natale – Za dwa miesiące będą Święta Bożego Narodzenia.
Nazwy miesięcy po włosku
Skoro znasz już podstawowy wyraz il mese (miesiąc), to pora poznać 12 barwnych wyrazów. Zauważ, że wszystkie miesiące w języku włoskim są rodzaju męskiego i dlatego przyjmują męskie przymiotniki. Ciekawe, w którym miesiącu się urodziłeś?
gennaio – styczeń
febbraio – luty
marzo – marzec
aprile – kwiecień
maggio – maj
giugno – czerwiec
luglio – lipiec
agosto – sierpień
settembre – wrzesień
ottobre – październik
novembre – listopad
dicembre – grudzień
Przykłady po włosku – nazwy miesięcy
Jak używać miesięcy w codziennej rozmowie po włosku? Pora na kilka przykładów, jak używać miesięcy w życiu codziennym:
A gennaio di solito fa molto freddo in Italia – W styczniu zwykle jest bardzo zimno we Włoszech.
Il Carnevale si festeggia spesso a febbraio – Karnawał często świętuje się w lutym.
La primavera inizia ufficialmente a marzo – Wiosna oficjalnie zaczyna się w marcu.
Ad aprile, non ti scoprire – W kwietniu nie zdejmuj ciepłych ubrań (popularne powiedzenie włoskie).
Molti italiani vanno in vacanza a giugno, quando finisce la scuola – Wielu Włochów wyjeżdża na wakacje w czerwcu, gdy kończy się szkoła.
Luglio è il mese più caldo dell’anno in molte parti d’Italia – Lipiec jest najcieplejszym miesiącem roku w wielu częściach Włoch.
Ad agosto, le città italiane si svuotano perché tutti sono in ferie – W sierpniu włoskie miasta pustoszeją, ponieważ wszyscy są na urlopach.
Le scuole in Italia riaprono a settembre dopo le vacanze estive – Szkoły we Włoszech otwierają się ponownie we wrześniu po wakacjach letnich.
A dicembre si festeggia il Natale e l’anno nuovo – W grudniu świętuje się Boże Narodzenie i Nowy Rok.
Nauka języka włoskiego | Oferta Belle Parole
Belle Parole to prestiżowa, warszawska szkoła języka włoskiego z doświadczoną kadrą nauczycieli języka włoskiego i native speakerów. Uczą u nas rodowici Włosi, dlatego możesz być pewny, że w szybkim czasie “złapiesz” idealny akcent i włoskie flow. W Belle Parole przekuwamy teorię w praktykę, dlatego kursy, które organizujemy, są ciekawe, wciągające i przepełnione różnorodnością.
Organizujemy zajęcia stacjonarne w Warszawie (Plac J.H. Dąbrowskiego 1, lokal 301, metro Świętokrzyska) oraz lekcje online. Kursanci mają wiele możliwości do wyboru:
- Lekcje włoskiego dla początkujących
- Lekcje włoskiego dla osób na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym
- Intensywne zajęcia języka włoskiego
- Korepetycje z języka włoskiego
- Kurs włoskiego na wakacje
Jeśli masz dla siebie inną wizję nauki i szukasz innego rodzaju kursu włoskiego (np. włoski biznesowy), to skontaktuj się z nami i wspólnie dostosujemy zajęcia do twoich potrzeb.
Włoskie miesiące w skrócie
Skąd pochodzą i co znaczą nazwy każdego miesiąca po włosku?
Chcesz zaskoczyć Włocha swoją nietuzinkową wiedzą? Powiedz mu, co oznacza miesiąc, w którym się urodził albo w którym umówiliście się na spotkanie. Nazwy miesięcy w języku włoskim pochodzą z łacińskiego i swoje korzenie mają w starożytnym Rzymie. Przenieśmy się więc na chwilę do starożytności:
- Gennaio – Styczeń pochodzi od Janusa, rzymskiego boga początków i przejść. Słowo to symbolizuje zmiany i nowy początek, co idealnie pasuje do pierwszego miesiąca roku.
- Febbraio – Luty wywodzi się od z łacińskiego słowa, które oznacza oczyszczenie. Symbolika jest ściśle powiązana z rzymskim świętem oczyszczenia Februa.
- Marzo – Marzec pochodzi od rzymskiego boga wojny – Marsa. Dla Rzymian miesiąc ten oznaczał rozpoczęcie kampanii wojennych.
- Aprile – Kwiecień to symbol otwierania się i świeżości. Nazwa ta odnosi się do wiosennych przemian, które obserwujemy w naturze (np. otwierania się paków kwiatów).
- Maggio – Maj to nazwa ku czci rzymskiej bogini wiosny i płodności Maii.
- Giugno – Czerwiec pochodzi od imienia Junony, rzymskiej bogini małżeństwa. Nic więc dziwnego, że w ten magiczny miesiąc wiele par mówi sobie “tak” przed ołtarzem.
- Luglio – Lipiec to nazwa, która powstała na cześć potężnego Juliusza Cezara. Nie mogło być inaczej!
- Agosto – Sierpień to z kolei upamiętnienie cesarza Augusta,
- Settembre – Wrzesień cię zaskoczy! Nazwa ta pochodzi od łacińskiego słowa septem (siedem). Dlaczego 7, a nie 9? Starożytny kalendarz rzymski rozpoczynał się w marcu.
- Ottobre – Październik, analogicznie do poprzedniego miesiąca, oznacza kolejny (ósmy) miesiąc w starym kalendarzu rzymskim.
- Novembre – Listopad nie będzie zaskoczeniem. Novem po łacińsku oznacza 9, a więc dziewiąty miesiąc w starym kalendarzu rzymskim.
- Dicembre – Grudzień to dla nas celebrowanie ostatniego miesiąca w roku, ale nie dla Rzymian, dla nich decem to przecież dopiero dziewiąty miesiąc w starym kalendarzu rzymskim.
Czy miesiące po włosku piszemy wielką literą?
W języku włoskim nazwy miesięcy piszemy małą literą. O tej zasadzie musisz pamiętać, bo różni się ona od niektórych innych języków, takich jak angielski czy niemiecki, gdzie nazwy miesięcy są pisane wielką literą.
Pory roku po włosku
Warto zapamiętać, że w języku włoskim nie musisz używać przedimków z miesiącami roku, ale użyj ich z porami roku.
- La primavera (femminile) – Wiosna
- L’estate (femminile) – Lato
- L’autunno (maschile) – Jesień
- L’inverno (maschile) – Zima
Piosenki, które pomogą Ci w nauce miesięcy i pór roku po włosku
W Belle Parole kochamy muzykę, więc nie mogło i tutaj zabraknąć melodyjnego akcentu.
- “Canzone dei dodici mesi“ – Francesco Guccini
- “Novembre“ – Giusy Ferreri
- “Primavera in anticipo“ – Laura Pausini
- “Estate” – Jovanotti (piosenka o lecie)
- “Inverno” – Fabrizio De André
Lubisz uczyć się włoskiego, wykorzystując do tego muzykę? Mamy coś specjalnie dla ciebie! Koniecznie sprawdź naszą listę klasyków lat 50-90.
Naucz się z nami najważniejszych włoskich zwrotów!
W Belle Parole zapisy trwają cały rok. Nie czekaj z rozpoczęciem nauki do nowego roku szkolnego lub semestru. W naszej szkole uczymy nawet w okresie wakacyjnym (kurs włoskiego wakacyjny).
Oferujemy atrakcyjne ceny i kursy na wszystkich stopniach zaawansowania. Brakuje jeszcze ciebie! Zapraszamy.