Stare włoskie piosenki | Lista klasyków lat 50-90!

Odkryj największe włoskie hity lat 50-90! Zajrzyj do świata melodyjnych piosenek pełnych miłości i ognistego temperamentu. Poznaj ponadczasowe utwory takich artystów jak Toto Cutugno, Adriano Celentano czy Al Bano & Romina Power. Ta muzyczna podróż nie tylko wprowadzi Cię w klimat włoskiej kultury, ale również pomoże w nauce języka włoskiego!
okladka 12

Spis treści

Włoska muzyka, a szczególnie stare włoskie piosenki, jest melodyjna i łatwo wpada w ucho. W każdym topowym utworze nietrudno doszukać się miłosnych akcentów i głębszego przesłania, choć oczywiście na albumach kultowych artystów lat 70. i 80. znalazły się również mocne brzmienia, w których uwydatnia się ognisty, włoski temperament.

Piosenki Toto Cutugno, Adriano Celentano, Enrico Caruso, Marino Marini, Drupi, czy duetu Al Bano & Romina Power to utwory ponadczasowe i znane na całym świecie, także w Polsce. Wykorzystaj je do nauki języka włoskiego!

Wprowadzenie do włoskiej muzyki

Czy znasz polskie przysłowie „Muzyka łagodzi obyczaje?” Być może nie wiesz, że Włosi również mają odpowiednik tych słów i brzmi on: La musica addolcisce i costumi” . Muzyka łączy pokolenia, uspokaja, moralizuje i wpływa na nastawienie. Bez względu na to, jaki rodzaj muzyki preferujesz i jacy artyści zajmują czołowe miejsca na Twojej TOP liście z pewnością zgodzisz się z jednym – muzyka jest nieodzowną częścią naszej codzienności.

Wprowadzenie do włoskiej muzyki

La prima cosa bella – odkryj na nowo stare włoskie piosenki

Niektórzy twierdzą, że rynek muzyczny w Italii swoje lata globalnej świetności ma już dawno za sobą. Na szczęście nikt nie odbierze im bogatej historii i lat, w których to cały świat nucił piosenki popularnych włoskich artystów. Pora przedstawić prawdziwe ikony muzyki, wielkich, niezapomnianych i nieprzemijających artystów z Włoch. To będzie melodyjny artykuł, dzięki któremu spojrzysz na artystów włoskiej sceny muzycznej zupełnie innym okiem.

lektorzy

Chcesz uczyć się języka włoskiego z Włochami mówiącymi po polsku?

Historia włoskich przebojów

Włoski repertuar muzyczny to bogactwo, różnorodność i przesyt emocji. Wybranie się w muzyczną podróż z artystami minionych lat to świetny sposób na zbliżenie się do włoskiej kultury i niezawodna metod nauki języka obcego. Muzyka nie ma w sobie żadnych wad. To piękno samo w sobie!

Stare włoskie piosenki - poznaj włoskie przeboje

Lata 50. i 60. – początki włoskiej muzyki popularnej

Przenieśmy się do lat 50. i 60. To ważny okres dla włoskiej sceny muzycznej, bo właśnie wtedy nastąpił wielki rozkwit muzyki popularnej. W utworach z lat 50. możemy poczuć emocjonalność i uczuciowość Włochów. Teksty piosenek poruszyły wiele ludzkich serc.

Poznaj i zanuć z nami największe hity lat 50. i 60.

  • Volare – Domenico Modugno (1958)
  • Papaveri e papere – Nilla Pizzi (1952)
  • Eri piccola così – Fred Buscaglione (1959)
  • Come prima – Tony Dallara (1957)
  • Come le rose – Claudio Villa (1959)

Czy wiesz, że…

W latach 50. narodził się Festiwal w San Remo, który zapoczątkował wielką włoską tradycję? Początkowo skromne wydarzenie, w którym wzięło udział jedynie 3 uczestników, po zaledwie kilku latach zaczęło być transmitowane w telewizji. Od tego czasu popularność Festiwalu Piosenki Włoskiej znacznie wzrosła. O wydarzeniu usłyszał cały świat, a na scenie można było usłyszeć ikony muzyki, jak zespół Queen, Whitney Houston, Elton John czy David Bowie.

Zastanawiasz się, czy Festiwal w San Remo jest wciąż „żywym” wydarzeniem? Tak i z pewnością na widowni znajdzie się też niejedno miejsce dla polskich fanów muzyki włoskiej.

Lata 70. i 80. – włoska muzyka disco, funk

Lata 70. i 80. to czas eksperymentów muzycznych. Na światowej scenie muzycznej zaczęły pojawiać się zupełnie nowe brzmienia i małopopularne gatunki muzyczne. Te muzyczne trendy dotarły również na ziemie włoskie. Włoska muzyka przeszła w tym okresie istną ewolucję! Artyści zainspirowani muzyką rockową i elektroniczną tworzyli zaskakujące wszystkich utwory. Nie zabrakło również disco music, bo przecież lata 70. i 80. to złota era disco i niezapomniany klimat nocnego życia w neonowych klubach.

Posłuchaj największych hitów lat 70. i 80.

  • Gloria – Umberto Tozno (1979)
  • L’italiano – Toto Cutugno (1983)
  • Figli delle stelle – Alan Sorrenti (1977)
  • Questo piccolo grande amore – Claudio Baglioni (1972)
  • Che sarà – Ricchi e Poveri (1970)
  • Felicità – Al Bano e Romina Power (1982)
  • Con Te Partirò – Andrea Bocelli (1984)
  • Una notte speciale – Alice (1982)
  • Vamos a La Playa – Righeira (1983)
  • Amore disperato – Nada (1983)

Ciekawostka dla ciekawskich!

Koniec lat 70. to czas, w którym powstało Italo Disco. Był to zupełnie nowy gatunek muzyczny, wykreowany przez samych Włochów. Italo Disco łączyło w sobie trzy style: disco, elektronikę i pop. Jednak nie ta informacja jest najbardziej zaskakująca, a to, że większość utworów tego gatunku, to piosenki, w których teksty są napisane w języku angielskim.

Włoscy artyści, chcąc zaistnieć na globalnym rynku muzycznym skłonni byli nawet używać pseudonimów o anglosaskim brzmieniu. Pomimo tego, w większości (a może nawet i we wszystkich) utworach wyraźnie słychać włoski akcent. Przykładem takiego artysty jest Den Harrow, którego prawdziwe włoskie imię i nazwisko to Stefano Zandri. Jego najpopularniejsze utwory to: Dont’t break my heart czy też Future brain. My słyszymy w nich włoski akcent, a Ty?

Lata 90 – muzyka włoska alternatywna i indie

Lata 90. to rozkwit włoskiej muzyki alternatywnej i indie rock. Wielu solowych artystów i zespołów zaczęło eksperymentować i miksować różne gatunki muzyczne. Dzięki odwadze artystów, otwartości i chęci rozwoju, powstały unikalne i zaskakujące brzmienia.

W wielu tekstach można również wyczuć smutek, sprzeciw, a nawet gorycz, jako wyraz zachodzących zmian we włoskim państwie. Kryzys gospodarczy i reformy znacząco zaburzyły spokój społeczny i zmieniły realia kraju. Pełne emocji teksty muzyków włoskich były dokładnym odzwierciedleniem aktualnej sytuacji Włoch.

Największe hity i albumy lat 90:

  • Stella Gemella – Eros Ramazzotti (1996)
  • Tornerò – I Santo California (1992)
  • Vivo per lei – Andrea Bocelli e Giorgia (1995)
  • La solitudine – Laura Pausini (1993)
  • Album Lasciatemi cantare – Gigi D’Alessio (1992)
  • Album Miserere – Zucchero (1992)
  • Album Spirito DiVino – Zuchero (1995)

Zucchero – tego artystę musisz poznać!

Adelmo Fornaciari, to o tym włoskim artyście mowa. Zucchero (cukier) to jego pseudonim. Jego kariera sięga międzynarodowej sceny muzycznej, a karierę zapoczątkował udział na Festiwalu w San Remo, o którym już dziś wspominaliśmy.

Zucchero nazywany jest symbolem włoskiej muzyki na całym świecie, a w jego duszy gra blues, rock i soul. Można go było zobaczyć między innymi na wielkim koncercie ku pamięci Freddiego Mercury’ego w 1992 roku. Artysta współpracował z wieloma sławami sceny muzycznej, a wśród nich byli: Eric Clapton, Stevie Wonder, Luciano Pavarotti, Elton John, Bono, Sting i John Lee Hooker.

lektorzy2

Zapisz się na zajęcia z native speakerami w Belle Parole!

Najpiękniejsze stare włoskie piosenki

Uwielbiasz włoskie brzmienia i masz nadzieję na więcej propozycji? Nasza lista to zaledwie mały wycinek z pięknej włoskiej kultury muzycznej. Każdy artysta, tekst i brzmienie na swój własny sposób prezentuje słuchaczom włoską kulturę i mentalność.

Najpiękniejsze stare włoskie piosenki

Najlepsze włoskie przeboje o miłości

  • Ti amo – Umberto Tozzi (1979)
  • Quanto Amore Sei – Eros Ramazzotti (1996)
  • Dove mi porta il cuore – Gigi D’Alessio (1994)
  • Certe Notti – Ligabue (1992)

Najlepsze stare włoskie piosenki do tańczenia

  • L’Italiano – Toto Cutugno (1983)
  • Baila Morena – Zucchero
  • Vamos a La Playa – Righeira (1983)
  • Gloria – Umberto Tozzi
  • Con Te Partirò – Andrea Bocelli (1984)
  • Mamma Maria – Ricchi e Poveri (1982)

Oprócz miłości do muzyki jesteś też oddanym fanem włoskiej literatury? Dla moli książkowych mamy przygotowany specjalny artykuł: Najlepsze książki po włosku.

zajecia z wloskiego belle parole

Chcesz się nauczyć języka włoskiego?

Poznaj więcej ciekawostek kulturowych w Belle Parole!

W Belle Parole nasze serca przepełnione są włoską muzyką i miłością do Italii. Dzielimy się tą pasją z naszymi kursantami, dając im wiedzę i przydatne narzędzia do skutecznej nauki języka włoskiego.

Poznaj więcej ciekawostek kulturowych w Belle Parole

Jesteśmy Szkołą Języka Włoskiego z lokalizacją w Warszawie (metro Świętokrzyska), ale oprócz lekcji stacjonarnych prowadzimy również zajęcia online. Spotkasz u nas rodowitych Włochów, z którymi z pewnością będziesz miał okazję przeprowadzić niejedną rozmowę.

Chcesz nauczyć się języka włoskiego?

Stawiamy na potrzeby naszych kursantów, dlatego stworzyliśmy ofertę kursów języka włoskiego, którą wyróżnia różnorodność opcji do wyboru. Organizujemy lekcje indywidualne lub w małych grupach (maksymalnie 5 osób). Znajdziesz u nas:

Nie znalazłeś kursu odpowiadającego twoim potrzebom? Skontaktuj się z nami. W Belle Parole nie musisz czekać do nowego roku szkolnego, aby zapisać się na kurs włoskiego. Zapisy są otwarte przez cały rok. Zadbamy o to, abyś znalazł u nas zajęcia, które będą dostosowane do aktualnego poziomu zaawansowania.

Spis treści

O autorze

Picture of Aleksandra Paździor

Aleksandra Paździor

Pasjonatka języka włoskiego i kultury Italii, która tworzy angażujące i praktyczne treści. Łączy wiedzę językową z codziennymi sytuacjami, inspirując do nauki. Uwielbia kuchnię włoską. W wolnych chwilach dużo podróżuje.

Zapraszam na moje social media:

Dziękujemy za zapisanie się !

Dziękujemy za zainteresowanie naszymi kursami języka włoskiego w Belle Parole! Otrzymujesz od nas 5% zniżki na zajęcia odbywające się między godziną 11 a 15 od poniedziałku do piątku. Aby skorzystać ze zniżki, użyj kodu rabatowego BELLE10 podczas rejestracji.

Pozdrawiamy,
Zespół Belle Parole

Zapisz się na zajęcia w Warszawie

Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej!

Zapisz się na zajęcia w Gdyni

Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej!

Zapisz się na zajęcia online

Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą jak najszybciej!